Ekonomi

Erdemir altıncı buhar kazanını devreye aldı

OYAK Maden Metalürji Şirketleri’nden Erdemir’in iz gazların daha aktif ve verimli bir şekilde üretime kazandırılmasını sağlayan 6. buhar kazanı devreye alındı. Erdemir’in kuruluşundan bu yana hizmete giren ilk buhar kazanının yerini saatte 160 ton üretim kapasiteli yeni buhar kazanı aldı.

Yeni buhar kazanı, 8 Aralık 2022’de Erdemir Genel Müdürü Niyazi Aşkın Peker, Erdemir çalışanları ve projeyi yürüten Erdemir Mühendislik ekiplerinin katıldığı törenle devreye alındı.

Elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayacak

Demir üretim süreçlerinde yan ürün olarak çıkan kok gazı, yüksek fırın gazı ve çelikhane gazı Erdemir’in buhar kazanlarında yakılarak buhar üretiliyor. Ortaya çıkan buhar, yüksek fırınların ihtiyaç duyduğu yakma havasının temininde ve tesislerde birçok üretim prosesinde kullanılmaktadır.

Artan buharla birlikte Erdemir’in ihtiyacı olan elektrik üretiminin değerli bir kısmı karşılanıyor. Erdemir’in kuruluşundan bu yana hizmet verdiği ilk buhar kazanının yerine inşa edilen altıncı, daha modern ve yüksek kapasiteli buhar kazanı, ilave buhar üretimi ile elektrik ve doğalgaz tasarrufu sağlayarak enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu